Výroba za pomocí soustruhu

Soustruh je jeden ze základních strojů určený pro obrábění, a proto má opravdu široké využití a zvládne vyrobit spoustu různých výrobků i se závity.

Výroba za pomocí soustruhu

Velmi užitečný stroj

Jistě většina z Vás už někdy viděla soustruh při práci, protože se jedná opravdu o jeden z vůbec nejzákladnějších strojů, který je v mnoha firmách, které se věnují obrábění kovu a dalším profesím. Jeho rozšíření je dáno především obrovským využitím, protože se na něm dá obrábět spousta rotačních obrobků, kdy je celý proces rychlý a přesný, což je někdy opravdu zapotřebí. Vše to funguje díky motoru, který pohání převodovku se sklíčidlem, do kterého se právě upíná obrobek.

obrábění na soustruhu

Tím máme zajištěn rotační pohyb v určitých otáčkách. To nám ale nestačí, takže tu máme ještě další prvky jako je nožové hlava, do které se většinou upínají různé soustružnické nože, kdy s nimi můžeme hýbat buď posuvem, nebo přesně za pomocí kliček, kde máme u nastavitelnou stupnici. Kromě toho musíme určitě zmínit i koník, kam se dá umístit třeba vrták, disk čemu docílíme přesné díry v ose obrobku. Další možností je hrot, kdy bude může být obrobek vystředěn.

Závity

Jaké technologické procesy budete na soustruhu využívat je čistě na Vás, ovšem úspěch si vyžaduje několik kroků. Tím prvním je technický stav stroje, protože ten musí být v dobré kondici a správně seřízen, aby výrobky byly na dobré úrovni. Záleží i na zaměstnancích, kdy u klasického soustruhu to vyžaduje jisté vědomosti a zkušenosti, což platí i u CNC, kde je zase důležité programování a řízení těchto strojů.

soustružnické násroje

Posledním z těchto základních bodů je rozhodně správný nástroj, protože ten odebírá třísku a stará se o plynulé obrábění. V dnešní době je mnoho druhů těchto nástrojů, přičemž je vždy najdete podle příslušné normy, což je nejjednodušší způsob, jak koupit nástroj, který přesně potřebujete. Jedním takovým je soustružnický nůž závitový, přičemž řezání závitů je potřeba každou chvíli, a proto to bez tohoto nástroje nepůjde. Nůž pohodlně upnete do nožové hlavy, nastavíte vhodné otáčky, provedete další dané operace a můžete přesně tvořit závit.