K čemu vlastně potřebujeme plováky do bazénu

Pro ozdobu – plováky se na hladinu bazénu pokládají z nejrůznějších důvodů a jedním z nich jsou i estetické důvody. Můžete si totiž pobyt v bazénu zpestřit třeba nafukovacím táckem pro občerstvení, můžete tu mít osvětlovací bateriové LED diodové svítidlo, plovák jako držák na knihu, na umělé rostliny atd.

plováky na hladině

Pro děti na hraní – těch je opět celá řada, počínaje dětskými nafukovacími hračkami a konče různými křesílky, lehátky, nafukovacími kruhy, pneumatikami a obručemi. Bazén je ideální prostředí pro hru, a cokoli plave na hladině a nemá ostré hrany, je perfektní pomůcka pro relax doslova pro celou rodinu. A nepotřebujete k tomu ani příliš velký nadzemní či zapuštěný bazén.

žena u bazénu

Pro dávkování bazénové chemie – některé typy plováků do bazénu Chlorito slouží pro dávkování chemických desinfekčních prostředků, např. chlornanu sodného. Tableta se vloží dovnitř a odtud se uvolňuje postupně do vody. Tento způsob je výhodnější, než pouhé vhození tablety do vody, tím by se koncentrovalo velké množství chlóru na jednom místě a mohlo by dojít i k poškození nádrže.

Pro účely zazimování – po ukončení koupací sezóny – při zazimování se v bazénu ponechá jen část vody a ta v něm zůstává po celou dobu až do jara. Pokud bychom ovšem ponechali vodu přes zimu v nádrži jen tak, nemuselo by to dobře dopadnout, proto se do bazénu vkládají zazimovací plováky, aby ve svislé poloze, ponořené poměrně hluboko pod hladinu, snížily riziko poškození bazénu vlivem rozpínajícího se ledu.

Zazimovací plováky se do bazénu vkládají tak, aby vytvořily souvislý řetěz, propojují se mezi sebou podél celého obvodu a tím brání rozpínání ledu do všech stran. Plovák je vyroben z plastu, v dolní části je zatížen betonem nebo kovem, aby plaval ve svislé poloze, přičemž nad zátěží plováku je dutina, která se při roztahování ledu zdeformuje, a tím zachytí jeho pnutí.