Proč se zvyšuje agresivita řidičů

Pokud vlastníte řidičský průkaz již nějakou dobu, jistě jste si všimli, jak se situace na našich silnicích postupně mění. A najde jen o nové zákony a nařízení, ale také o chování lidí. Jak řidiči, tak chodci se stávají stále agresivnějšími, což vede k většímu počtu dopravních nehod. Je jasné, že tento trend není v žádném případě ideální. Je proto dobré se zamyslet nad jeho příčinami. Těch je totiž hned několik. A prakticky ani jedna z nich nemá jednoduché řešení.

 

na prázdnou silnici dnes již prakticky nenarazíte

 

Tou hlavní je samozřejmě mnohem větší počet aut na našich silnicích. To totiž znamená, že řidič musí být daleko více ve střehu, což značně napomáhá ke vzniku stresu. Také díky tomu vzniká daleko větší počet náročných dopravních situací. Samozřejmě vláda i kraje se toto snaží řešit zvyšováním kapacity silniční sítě, avšak ta s nárůstem vozidel nedokáže držet krok, nehledě na fakt, že stavba či rozšiřování silnic přináší další dopravní komplikace.

 

s počtem aut se zvyšuje i počet dopravních nehod

 

Problémem je také fakt, že doba je čím dál víc uspěchanější. Nejen v zaměstnání je od lidí požadováno stále více, především mentálně. To vede jednak k většímu vyčerpání a také k tomu, že se člověk snaží dostat na dané místo co nejrychleji. Každé zdržení jej totiž něco stojí, ať už je to pozdější příchod do práce nebo na schůzku či méně času na odpočinek doma.

 

Toto vše se ovšem netýká jen řidičů, ale také chodců. Ti mají prakticky stejné problémy, pokud chtějí přejít silnici. To se stává stále nebezpečnějším se zvyšujícím se počtem aut, a tudíž i více stresujícím. Nepřidává jim ani fakt, že zákon jim prakticky dává absolutní přednost na přechodech, avšak mnozí řidiči jej nerespektují a mnozí chodci nepočítají s brzdnou dráhou vozidla, kdy zvláště na mokré nebo zledovatělé vozovce zkrátka před přechodem už zastavit nedokáže.

 

Bohužel je jasné, jak již bylo výše zmíněno, že ani jeden z těchto problémů nejde v současnosti vyřešit. Jediným řešením by bylo, kdyby lidé začali více využívat veřejnou hromadnou dopravu. To by je však stálo pohodlí, a to si jen málokdo odpustí.