Třicet let svobody

            Velká část populace neví, co se 17. listopadu připomíná. Pro studenty je to den volna a jsou nadšeni, že nemusí jít do školy, pracující zase do práce. Mnohým by toto datum letos uteklo, neboť přichází na neděli, kdyby nebylo „politických“ akcí, které budou výročí a současnou politickou situaci připomínat, komentovat.

zapálená svíčka

            Pro neznalé, mladší generace, ve zkratce připomenu, že termínem Sametová revoluce se označuje období (listopad-prosinec 1989), ve kterém se odehrály politické změny, které vedly k pádu komunistického režimu, prvním svobodným volbám po čtyřiceti letech a nastolení demokratického režimu.

Oslavy, připomínkové akce budou velkolepé. Pojďme se ale zaměřit na ty největší, které budou mít politický nádech a stanou se demonstrací vůči současnému politickému ovzduší.

Jedna z největších akcí proběhne již den předem a to 16. listopadu na Letné v Praze. Oficiální název je Letná 2 – znovu za demokracii. Za organizací stojí skupina Milion chvilek pro demokracii. Na tuto akci naváží menší města o den později. Letenská pláň již byla jednou v roce 2019 zaplněna. Akce se nesla ve smyslu boje za odstoupení současného premiéra Andree Babiše a podobné to bude i tentokrát. Nepůjde tak ani o připomínkovou akci, jako o manifestaci a reakci na politickou scénu.

Další mega akci, kde se čekají davy, bude Koncert pro budoucnost, který se odehraje na Václavském náměstí. V průběhu večera vystoupí známé osobnosti, jak slovem, tak písní. Jedná se o již tradiční akci, která letos bude mít slavnostnější nádech třicetiletého výročí.
protestující lidé

            Pro ty, co se neradi mačkají v davu a připomněli by si i tak rádi události, kterými byli třeba přímo aktéry, mohou se vydat na akce tradičnější jako je: Korzo na Národní třídě, uctít památku na Albertově, či zajít na čaj do archívu, nebo si zavzpomínat s přáteli, jak podzim roku 1989 prožívali. Jisté ale je, že televize bude plná zpráv a informací o dění.