Prospěšnost olivového oleje

Olivový olej si postupně našel cestu i do našich kuchyní. Mnozí z nás dávají přednost právě olivovému oleji před olejem slunečnicovým nebo řepkovým. Jedinou jeho nevýhodou je, že je značně dražší než klasické oleje. Zato však jeho používáním získáte mnoho zdravotních přínosů, takže se vám investice do tohoto oleje zajisté vyplatí. Olivový olej je produktem plodů olivovníku, který roste v oblasti Středomoří. Olivovník ke svému růstu potřebuje především vlhko a teplo, což přímořské klima dokonale splňuje. Plody podle odrůdy dozrávají od října do ledna.

olivovník

Pokud si v obchodě vybíráte olivový olej, pozorně čtěte etiketu. Nejzdravější a nejkvalitnější oleje se získávají lisováním za studena, tyto oleje nesou označení panenský. Extra panenský olivový olej je pak olej vyrobený z těch nejkvalitnějších plodů. Olej se z plodů získává i chemickou cestou, tzv. rafinováním. Rafinované oleje jsou méně kvalitní, protože při zpracování ztrácí většinu tělu prospěšných látek. Tento olej má však vyšší bod přepálení, takže se hodí na smažení pokrmů.

olivový olej

Olivový olej je složen především z nenasycených mastných kyselin. Největší podíl zastupuje kyselina olejová, menším dílem je zastoupena kyselina linolenová. Olej dále obsahuje vitamín E a vitamín A, ze stopových prvků lze zmínit železo a měď. Protože olej obsahuje mnoho antioxidantů, chrání buňky před oxidací a chrání tělo před některými civilizačními onemocněními. Pravidelná konzumace olivového oleje chrání srdeční soustavu, snižuje krevní tlak a dokáže snížit možnost vzniku cukrovky. Díky mastným kyselinám olej udržuje hladiny špatého LDL cholesterolu a velice pozitivně působí na mozek. Díky olivovému oleji lze předejít některým onemocněním, jako například rakoviny či Parkinsonovi choroby. Použití olivového oleje je přínosné i v kosmetickém průmyslu. Olej zmírňuje kožní onemocnění, léčí suchou pokožku a dodávají jí pružnosti a hydrataci.