Počítačové programy na úpravu fotografií

Hledáte počítačový program pro úpravu fotografií, a nevíte, který si z té velké nabídky vybrat? Záleží na tom, co od programu očekáváte, a kolik si můžete dovolit do něj investovat.

Adobe photoshop

Tento program na úpravu fotografií patří k nejčastěji využívaným, protože má spoustu profesionálních funkcí. Jedná se ovšem o placený program, který není cenově dostupný pro každého, takže je volbou především pro ty, kdo se fotografii věnují profesionálně, nebo mohou do tohoto koníčku něco navíc investovat. Tento program má stovky nástrojů, filtrů, a efektů, díky kterým můžete každou fotografii předělat v to, co právě toužíte. Od jednoduchých filtrů, přes retuš, až po složité fotomontáže. Na internetu najdete stovky videí a návodů, jak s programem pracovat.

fotomontáž s kozou

Gimp

Pro amatéry, nebo lidi, kteří nepotřebují tolik složitých funkcí, je ideálním programem pro úpravu fotografií právě Gimp. Stejně jako ve photoshopu, i v tomto programu můžete retušovat, používat filtry, dělat fotomontáže, nebo kreslit. Na internetu rovněž naleznete spoustu rad, jak s programem pracovat, a brzy zjistíte, že je to naprosto snadné. Navíc je tento program zcela zdarma, a tak si jej může stáhnout absolutně kdokoliv. 

ikonka gimpu

Picasa

Zde se jedná o trošku jiný program, který je však stejně jako gimp naprosto zdarma. Je však určený především pro správu a katalogizaci fotografií, které se nacházejí ve vašem počítači. Zvládnete v něm jednoduché ořezávání fotografií, využijete snadno ovladatelné filtry, díky kterým můžeme celou fotografii zostřit, rozmazat, zvýraznit barvy, tónovat, nebo přidat pěkný rámeček. Tento program je navržen především pro jednoduchou správu fotografií, nelze v něm tedy retušovat, nebo provádět složité úpravy.

Photofiltre

Zde se jedná o další volný program určený pro počítačovou úpravu fotografií. Program nabízí stovky filtrů, možnost vkládat nejrůznější texty, nebo slepovat fotografie dohromady. Je to sice jednoduchý, ale pro klasické účely dostatečný program.