Mytologie a komiks

Řecká a Římská mytologie je notoricky známá, většina lidí někdy slyšela o Poseidonovi, Diovi a Titánech, o něco méně známá je mytologie severská, ale právě díky komiksům už dnes většina lidí zná Thora, Lokiho a Odina stejně jako ledové obry, méně známé jsou pak mytologie východní. Podle mě jsou nejzajímavější mytologie nejstarší, jako například Sumerská, protože nejvěrněji spodobňují lidskou přirozenost a sny. Bohové starých Sumerů jsou tak lidští že dnes bychom je snad ani jako bohy nebrali.
Superman graffiti
Sumerští bohové jsou lidem velice podobní, povahou i vzhledem, odlišuje je jejich nesmrtelnost, to že nemusejí pracovat, ale mají pokrm bohů Manu, bohyně jsou schopné dávat život, aniž by trpěly porodními bolestmi a díky nadlidské síle se bohové nemusejí na zemi bát lidí ani dravých šelem. Kromě toho bohové vlastní Me, to jakási kouzelná božská moc, která bohům dovoluje provádět zázraky. Přičemž Me nebyla všem bohům automaticky vlastní, nejvyšší a zároveň první z bohů An ji daruje svému synu Enlilovi a tím ho ustanoví vládcem bohů a sám ustupuje do pozadí a stává se tzv. mlčícím božstvem. Ani rodové, nebo jak bychom dnes řekli genetické hranice mezi bohy a lidmi nejsou tak docela jasné, jak plyne z eposu o Gilgamešovi.
Asyrský reliéf
Gilgameš urucký král, sám ze tří čtvrtin bůh utiskuje své poddané a bez skrupulí obtěžuje jejich ženy, ti proto naříkají a stěžují si bohům. Nicméně Gilgameš oplývá sám božskou silou, a tak se žádnému z bohů příliš nechce pustit se s ním do křížku a ti kteří na to mají dost moci mu zase skrytě fandí, nakonec se tedy dohodnou že stvoří divokého a supersilného člověka Enkidua a nařídí mu Gilgameše potrestat. Jenže ani Enkidu není zrovna poslušný nástroj bohů, v divočině se mu líbí, věnuje se lovu a na nějaké poslání nemyslí. Bohové tedy vymyslí fintu, pošlou mu do cesty superkrasavici Šamchat aby ho zkrotila a vyjde to, poté co spolu souloží sedm dní a sedm nocí, se Enkidu sebere a vyrazí za Gilgamešem.
Bohužel když se setkají, padnou si do oka a místo souboje se z nich stanou nejlepší přátelé, Gilgameš se navíc dopustí další smrtelné urážky bohů, když odmítne nadbíhání bohyně Ištary, přičemž v podstatě naznačí, že je děvka se spoustou milenců. Rozzuřená Ištara, která je mimo jiné vládkyně podsvětí svému otci a příznivci Gilgameše pohrozí, že pokud jí nepůjčí děsivého nebeského býka vypustí zpátky na svět mrtvé. Ten jí tedy vyhoví a nestvůrný nebeský býk začne ničit urucká pole. Enkidu se nabídne že to vyřeší a pustí se s nestvůrou do boje, po třech dnech a třech nocích býka na konec zabije, když se před ním zjeví Ištara a prokleje ho vysměje se jí a hodí po ní kýtu podle jiných uříznutý penis zabitého býka. Tentokrát ovšem dojde trpělivost i nejvyššímu z bohů Annovi a na Enkidua sešle smrtelnou nemoc která ho připraví o jeho sílu, a nakonec ho zabije.
Socha Thora
A proč jsou tedy dnes komiksy tak oblíbené? Možná proto, že dnešní svět je příliš nepochopitelný a děsivý a lidé potřebují superhrdiny, stejně jako před pěti tisíci lety.