Atlas Everglade je název mobilního celoročně obyvatelného domu

Mobilních domů se dnes staví obrovské množství typů, na trhu se také stále úspěšně drží řada podnikatelských subjektů, které je vyrábí či prodávají, a podstatné je vědět, že si lze skutečně vybrat v závislosti na ceně, velikosti, vybavení a koncepci nabízeného „zboží“.

Jsou domy, co je pořídíte kolem půl druhého milionu korun, a prakticky jsou k nerozeznání od nízkoenergetických celoročně obyvatelných staveb. Náklady na provoz a údržbu takového domu jsou minimální a jejich energetický štítek odpovídá třídě B, tedy druhé nejvyšší z hlediska hospodárného provozu.

pokoj v domě

Dostupné jsou však i domy mnohem levnější, s nimiž se počítá pro celoroční bydlení, kupříkladu Atlas Everglade https://www.lavarohouse.cz/mobilheimy/-1109/, který zdánlivě připomíná sezónní mobilheimy dovážené ze zahraničí a určené pouze pro kempování a letní dovolenou na chalupě nebo v kempu. Musíte tu sice počítat s nižším stropem, ale v zásadě to příliš nezasáhne do komfortu vnitřního prostředí, v němž žijete. Pro koho jsou takové domy zejména určeny a komu se opravdu vyplatí?

Pro každého – samozřejmě s trochou nadsázky mohou vyhovět každému.

Pro milovníky přírody – lidé, kteří odmítají žít ve městě a vyhovuje jim být v kontaktu s vlastní zahrádkou (pozemkem), bývají venku na zahradě od jara do podzimu prakticky denně a uvnitř domu se zdržují spíše pro přespání, odpočinek či poslech hudby, schovávají se tu před deštěm a přečkávají tu i chladné zimní období. Těmto skromným jedincům postačí i skromný příbytek, stačí, když je dostatečně vybavený a útulný.

okno v domě

Pro úsporné bydlení ve vlastním – každý z nás není milionář či miliardář a jsou lidé, co se musí hodně uskromnit. Trh s byty se v dnešní splašené době řítí kamsi do neznáma a byt, který jste pořídili před deseti lety za půl milionu, dnes stojí dvojnásobek, trojnásobek a někdy i více. Bydlet ve vlastním objektu je však stále úspornější varianta, než platit někomu cizímu do kapsy nájem, což jsou doslova vyhozené peníze.

Nízké náklady – v bytových domech platíte (kromě nájmu a energií – plynu a elektřiny) náklady na centrální vytápění, centrální dodávku teplé vody (vodné a stočné) a částku na údržbu domu. Pokud chcete tyto náklady snížit, s mobilním domem to půjde např. formou vlastní studny, vytápění dřevem, fotovoltaikou či solárními kolektory na ohřev vody či vařením na propan-butanu.