Seveřani, to je životní styl

Seveřani jsou zvláštní psi. Na první pohled si je zamilujete. Praví seveřani jsou chlupáčci. Mají huňatý a přitom velice jemný kožich, milý, přátelský obličej. Někteří mají každé oko jiné barvy, jsou i s modrými očima nebo se umějí smát. Ano, smát. Plemeno psů, podle kterých se úsměv psů pojmenoval, jsou Samojedi. A Samojedí úsměv je naprosto odzbrojující záležitost.

Samojedi

Samojedi jsou bílí huňáčci. Jsou ojedinělým zjevem ve světě tažných psů. Naprostí dobráci, naprosto svéhlaví. Ale v dobrém slova smyslu. Vždy si rozmyslí, jestli váš příkaz poslechnou, nebo udělají něco, co považují za správnější a pro ně výhodnější. Moc tedy neposlouchají, a spolehlivě je naučíte jen několik příkazů. Pokud toto někdo bere jako nedostatek, vyváží mu to naprostou oddaností a přátelstvím, u jiných ras nevídaným.

Huskyové zase jsou notoričtí útěkáři. Myslíte si, že když máte plot vysoký 2 metry, že jste je dostatečně zabezpečili? Velice brzy vás vyvedou z omylu. Stačí něco zapomenout kousek od plotu, od čeho se mohou odrazit a jsou fuč na totata. A pokud si plot nahoře nějakým vhodným zabezpečovacím způsobem vylepšíte, podhrabou se.

Neúnavní huskyové

Malamuti, to jsou takoví dobráčtí medvídci. Moc jim toho pán Bůh do hlavy nenadělil, ale za to jsou hraví a mazliví. Mají přeukrutnou sílu, což se využívá ve spřeženích, kde běhají v zadu u saní. Jsou schopni je lehce odtrhnout, když lyžiny přimrznou ke sněhu. Dopředu, na pozici leadra se dávají málokdy. Asi proto, že by mohli zabloudit.

Akita Inu seveřany připomíná stavbou těla, ale je to Japonec. Je to drsný pes, který se s něčím, co se mu nelíbí, zrovna nemazlí. Byl používán k lovu na medvědy, proto si s nějakým vetřelcem hravě poradí.

Všechny seveřany spojuje jedno. Rádi pracují. Rozuměj, běhají a tahají. Musí vždy být vpředu. Potáhnou vás při horských túrách i při běhání v parku. Potáhnou vás, také když pojedete na koloběžce či na kole. A jestli si myslíte, že jim pět nebo deset kilometrů stačí, vyvedou vás z omylu. Mají nevyčerpatelnou energii a neuvěřitelně rychle regenerují své síly. Zápal pro tah je neopouští snad nikdy.