Moldavské víno jako nově objevený poklad

Víno je lahodný alkoholický nápoj, který byl opěvován již Karlem IV. Stát, který je vínem proslulý, je Francie. Francouzské víno se řadí mezi nejlahodnější a nejuznávanější alkoholické nápoje tohoto druhu. Náš malý český stát se také může pochlubit úspěchem ve výrobě lahodného pití z hroznů vína. Typická vinařská oblast je jižní Morava. Pro kvalitní, výnosné a lahodné víno jsou potřeba ideální podmínky pro pěstování. Vinná réva preferuje slunečné a teplé oblasti.

sklenka vína

Mezi tyto ideální území se řadí i Moldavsko. Jako jedna z mála zemí má ideální podnebí, které umožnuje pěstování vinné révy téměř na celém území. Další výhodou této lokality je, že se dají pěstovat takové odrůdy vín, které pokryjí sortiment napříč druhy. Jedná o nejvýznamnějšího a zároveň nejméně známého producenta vín.

Jak je možné, že tak výborné víno je, tak málo známé? Pro odpověď musíme do historie státu. Moldavsko se stalo po okupaci Ruskem její dlouhodobou provincií. Stát se dokázal osamostatnit asi před třiceti lety. Což, bohužel pro moldavské víno, v expanzi a popularitě nepomohlo. Největším odběratelem těchto kvašených nápojů bylo Rusko. Jejich odběr tvořil asi 80%. To se změnilo se zákazem na ruském trhu v roce 2006. Vznikla restrikce, která neumožňovala prodej moldavských vín. Vinařům zbylo velké množství zboží. Postupem času zjistili, že moldavské víno je tak lahodné a takový unikát, že na ostatních trzích nemá konkurence.

sklenice vína

S revolucí a osamostatnění se ve vinařském průmyslu nastal návrat k původním odrůdám. Mezinárodní druhy vinné révy zabírají asi 2/3 z celku. Ostatní procenta obsazují místní odrůdy vín. Majoritní pěstované druhy moldavských vín jsou Cabernet Sauvignon a Merlot.

Kde tyto nápoje koupit? Stránky Internacional wine club nabízí na svém webu široký sortiment moldavských vín. Nalezneme zde bílá, červená i růžová vína různých odrůd a ročníků. Pokud byste byli nerozhodní, jaký nápoj zakoupit, napoví vám štítek u vín. Např. oceněné víno označuje ty vína, které jsou nejlepší na e-shopu. Označená jsou i nejprodávanější vína.