Pár faktů o internetu

Vzhledem ke stále lepšímu připojení je možné být na internetu prakticky kdekoliv na světě. Můžete slézat horské masivy v Himalájích nebo se plavit okolo karibských ostrůvků, a přitom můžete být neustále on-line. Tato celosvětová síť je v současnosti opravdu všude. Víte však kde vznikla, případně další zajímavosti? Pokud ne, zaměřte své zraky na následující řádky.
telefon na klávesnici
– Možná vás nepřekvapí, že počátky internetu mají své kořeny v armádě, přesněji v americké armádě. Propojením jednotlivých počítačů mezi sebou mělo výrazným způsobem urychlit komunikaci a tím i zlepšit bojové schopnosti armády. Samozřejmě, že v té době se ještě nejednalo o internet, alespoň ne o takový, který známe dnes, ale právě zde se zrodila myšlenka celosvětové sítě, která se následně dále rozvíjela. O to se už ale starala nejen samotná armáda, ale později i soukromý sektor.
– To, čemu bychom mohli už říkat internet, se zrodilo v roce 1989 ve švýcarském CERNU. Právě zde se podařilo Timu Bernersovi Leeovi, anglickému vědci, navrhnout a posléze zrealizovat jazyk HTML, respektive systém hypertextových odkazů. Zde také v tomto roce vznikla předpona www, která se používá dodnes. Nutno dodat, že nešlo o žádný primární výzkum, ale o vedlejší v podstatě náhodný produkt jiného výzkumu.
– 6. srpna roku 1991 vznikla první opravdová webová stránka, jejíž tvůrce výše zmíněný anglický vědec Tim Bernes Lee. Nešlo ale o nic zázračného. Na tomto webu se nacházely pouze stručné informace o prohlížečích a jejich možnostech. Stránku dnes již není možné na internetu najít. Je však uložena její kopie.
vousatý podnikatel
– I když na začátku devadesátých let byla rychlost připojení k internetu opravdu tristní, v roce 1991 vzniklo první on-line živé obrazové vysílání. Nešlo však o žádnou zásadní událost, ale o pouhé sledování vaření kávy. Toto video měli na svědomí vědci z univerzity v Cambridge.