Jak danit akcie

Pokud jste začali své peníze investovat do akcií možná Vás zajímá informace, jak tyto peníze poté danit. Zkusíme se na tuto problematiku podívat. Investování se stalo poslední dobou velmi oblíbené a vyhledávané. Investovat se dá do mnoha věcí jako například akcie, dluhopisy, podílové fondy, dividendy a jiné. Někteří akcie nakoupili a při náznaku zisku zase tyto akcie obratem prodalo, anebo už jste delší dobu vlastníte akcie, které jste se se ziskem rozhodli prodat. Pokud jste prodej uskutečnili anebo se chystáte uskutečnit je důležité vědět, zda je potřeba tyto peníze danit a pokud ano jakou procentuální hodnotou. Zkusíme se trochu ponořit do této problematiky a vysvětlit zásady a povinnosti.

otazník

Prodej akcií a co poté

Pokud se Vám se ziskem podařilo nějaké akcie prodat musíte je danit. Platí na ně 15 % daň. Sociální ani zdravotní z tohoto prodeje neplatíte. Důležité je ovšem vědět, že do povinnosti přiznání spadají i ztrátové investice. Ale existují i nějaké výjimky neboli osvobození od placení daně a následného uvedení v daňovém přiznání. A o jaké výjimky se jedná? První taková výjimka se týká celkového příjmu. Ten nesmí překročit v daný rok více jak 100 000 Kč. Jedná se pouze o příjmy z prodeje cenných papírů. Nezahrnují se do toho jiné příjmy jako třeba z podnikání nebo práce. Druhá výjimka se týká doby prodeje.

akcie

Pokud se prodej akcie uskuteční nejdříve po uplynutí 3 let od nákupu i zde se nemusí platit daň a uvádět to v daňovém přiznání. Problematika akcií a daní Tradecz je ovšem mnohem rozsáhlejší. Za prodej akcií, a tedy povinnost platit daň se bere i převod akcií v rámci jednoho fondu. Proto je potřeba na to dávat pozor, abyste si zbytečně nezadělali na nepříjemnosti. Finanční úřad Vám vypočítá penále. Pokud nevíte, kde v daňovém přiznání vyplnit údaje ohledně akcií jedná se o řádek číslo 40. Pokud jste se dali do zahraničního investování je potřeba k daňovému přiznání vyplnit i přílohu číslo tři, kde je potřeba uvést i název zahraničního nákupčího akcií.

Platím daň při koupi akcie?

Pokud si akcie koupíte nemusíte z nich platit žádnou daň.