Sáčky se zipem nahradí dózy

Umíte si představit svůj život bez plastů? Jedno z nejčastějších využití této technologie jsou obalové materiály a zamyslíte-li se nad tím trochu hlouběji, možná vás napadne, jak se asi žilo lidem před staletími, když měli k dispozici jen papír nebo textilní přírodní vlákna. Jak moc nám usnadňují igelitové fólie život, si uvědomíme tehdy, pokud bychom je přestali na pár měsíců mít při ruce.

luštěniny na stole

Do igelitových sáčků, obalů a tašek pohodlně uložíme svačinu, potraviny do chladničky a mrazáku, drobné součástky, hračky, sypké materiály, a jistě vás napadnou i další příklady. Spoléháme se na to, že se sáček nerozpadne, a že nějaký ten měsíc či rok vydrží bez problémů v původním stavu.

barevné luštěniny

S igelitovými pytlíky jsme v kontaktu již pár desítek let, ale teprve nedávno získaly úplně jiný rozměr díky uzavíracímu mechanismu. Sáčky se zipem jsme tak povýšili na snadno uzavíratelné nádoby, s nimiž obstojíme v obrovské konkurenci mezi krabičkami a dózami.

Sáčky se zipem – nejlevnější dóza

Chcete-li doma uložit například tři kila čočky a mít je při ruce v praktickém obalu, máte na výběr – buď ji nasypete do nějaké nádoby pevného tvaru, kterou uzavřete a někam uložíte. Jenže ta nádoba zaujme nějaký tvar a tomu se pak musí přizpůsobit všechno ostatní okolo. Zatímco pokud nasypete čočku do sáčku se zipem, snadno ji vytvarujete podle potřeby a můžete takto doma uložit i další potraviny, které dobře vyplní úložný prostor. Sáčky jsou levnější, než dózy, a lépe se skladují samy o sobě, protože nezaberou téměř žádné místo.

Další výhodou ukládání potravin do sáčků se zipem je možnost vytlačit z nich vzduch při opatrném pokládání sáčku s obsahem pod vodní hladinu. Tím vznikne „téměř“ vakuované balení, což ještě více ušetří prostor a může to mít i význam pro delší trvanlivost velkého množství trvanlivých potravin.