Jak si vybrat vhodný počítač?

Když si chcete pořídit nový počítač, je nutné si nejprve odpovědět na pár otázek o budoucnosti užití vašeho nového stroje. Je důležité vzít v potaz několik faktorů, které vám pomohou s výběrem nového elektro přírůstku do rodiny. O jaké činitele se jedná?

Apple notebook

Cena

Ruku na srdce, kolik peněz vlastně chcete za vašeho nového miláčka utratit? V oblasti trhu obecně platí pravidlo, že čím vyšší – tím lepší. Jste si jisti, že si přeje levný počítač, ale i přesto na něj budete mít velké nároky? Nebo hodláte utratit velkou sumu i navzdory faktu, že jej využijete pouze pro základní operace? Co si pořídit něco, co bude něco mezi?

 

Druh

Desktopy, co jsou vlastně stolní stroje složené z několika fixních součástí, jenž nemůžete přenášet tak jako laptop. Stolní počítače dominují především v domácnostech, kde obvykle slouží celé rodině, kdežto notebooky jsou zcela mobilní, a můžete je tedy přenášet kamkoliv. Co se týče výkonu samotného zařízení, na tuto otázku nelze zcela odpovědět. Může se stát, že váš notebook může být po výkonnostní stránce rychlejší než kamenný počítač. Při výběru počítače se zamyslete nad tím, jestli pro vás bude v pořádku, když na něm budete pracovat jen doma, nebo když si jej budete moci vzít třeba do oblíbené kavárny.

stolní počítač

Zpět k otázce výkonu. Všechny počítače se v zásadě dají rozdělit do třech základních kategorií: herní, kancelářské a klasické pro běžné používání. Plánujete-li hrát náročné hry, porozhlédněte se po mašině, která sice bude dražší, ale co se týče jejích „vnitřností“, jistě budou dominovat běžným  notebookům a fixním kompům.  To v praxi znamená, že takový počítač by měl mít rychlý procesor, velkou paměť RAM, svižný pevný disk, a mimo jiné i výkonnou grafickou kartu. Takovéto počítače jsou i kromě her vhodné pro náročnější úlohy jako je střih videí či programování.

Kancelářské počítače zvládnou pracovat s velkými daty – dokumenty, tabulky atp. Jejich součásti ze stránky rychlosti nemusí být tak prudké. A pak jsou tu běžné počítače, které na trhu naleznete ve spodních cenových mezích. Tento typ je vhodný tak na prohlížení internetu, psaní a přijímaní mailů, či sledování videí.

 

Myslete také na prostor. V případě stálých počítačů se zde nabízejí alternativy. Mini PC vám zaručuje možnost mít všechny důležité komponenty běžné PC skříně v malé krabičce podobné autorádiu. All-in-one zařízení vám nabídnou možnost dotykového displeje a zabudovanou skříň přímo v monitoru.

 

Pevný disk

Hodně záleží na velikosti pevného disku. V případě herních počítačů budete potřebovat velkou kapacitu, případně dva disky. Zjistěte, co budete do počítače vkládat, a kolik místa vás to bude stát.

 

V závěru bych rád dodal, že každý počítač je unikátní. Každý má co nabídnout. Ze své osobní zkušenosti bych rád zmínil, že je moudré se vyhnout těm nejlevnějším na trhu. Ačkoliv se ze začátku mohou jevit jako dostatečné, v průběhu času se výrazně zpomalí. Investujte proto více peněz do kvalitního počítače a ušetřete si pozdější nervy.