Kotvili jste někdy nějaký předmět v domácnosti do zdiva? Například jste potřebovali zavěsit na zeď poličku na knihy, velký obraz v dřevěném rámu, stojan na pokojové rostliny nebo okenní garnýž? A vrtali jste kvůli tomu do zdi otvor příklepovou vrtačkou? Pokud ano, pak jste zřejmě popadli plastovou hmoždinku, vsunuli ji do otvoru a případně ji zalepili montážním lepidlem. Tento způsob kotvení předmětů do zdiva je znám již desítky let. Již v době socialismu se tyto práce prováděly běžně a kdejaký kutil měl doma vrtačku a zavěšoval v domácnostech kde co.
Kotvení do zdiva nebo do jiných stavebních materiálů, například OSB desek, se ale týká i izolační vrstvy při zateplování domů. Ovšem tam je zapotřebí brát v potaz více faktorů, než jen hmotnost zavěšovaného předmětu – zde je nutné počítat se značnou tloušťkou izolační vrstvy a také s tvorbou tepelných mostů. Jinými slovy, kotvení polystyrenu na fasádě https://www.spiralanksys.com/aplikace_drevostavby.html pro zateplení objektu je něco jiného, než kotvení poličky na knížky.
Jestliže špatně ukotvíte fasádní polystyren nebo minerální vatu, může skrze tepelné mosty unikat značné množství tepla při vytápění objektu a v krajních případech tu může dojít k uvolnění izolace od podkladové vrstvy či její deformace. A právě tímto problémem se zabývá systém injektážních kotev Spiral Anksys.
Injektážní kotvy Spiral Anksys jsou duté ocelové válečky ze síťovaného plechu. Jde sice o velmi primitivní záležitost, ale nesmírně důmyslnou, protože jakmile váleček prostrčíte předvrtaným otvorem v izolaci a stavební konstrukci a vyplníte jej montážní – fixační pěnou, ta pronikne skrze otvory v síti a spojí se se svým okolím. Vznikne tu velmi kompaktní spoj, který vám může v principu připomínat armovací pletivo do betonu. Tento způsob kotvení je velice efektivní, snižuje tvorbu tepelných mostů a vytváří bezpečný a spolehlivý kotvicí spoj.