Faryngitida – jak se s ní vypořádat?

·        Akutní faryngitida

Faryngitida často doprovází nachlazení, které je nejčastější příčinou návštěvy praktického lékaře. Běžné nachlazení je mírná infekce způsobená viry. Bakteriální infekce mohou být dalším typem infekce horních cest dýchacích, která je spojena s faryngitidou. Mají rychlejší a intenzivnější průběh než nachlazení.

Oba tyto stavy však lze považovat za akutní faryngitidu, vyskytují se maximálně během několika dnů od kontaktu s patogenem a po vhodné léčbě odchází. Mohou být doprovázeny horečkou, celkovou slabostí, rýmou, bolestmi hlavy, bolestmi svalů atd.
obrázek krku ženy

·        Chronická faryngitida

Máme také druhý typ zánětu, který nazýváme chronickým. Jak už název napovídá, vydrží dlouho, protože je spojen s dlouhodobým a opakovaným podrážděním sliznice krku.

Vyskytuje se u nemocí, jako je gastroezofageální reflux, kdy kyselina ze žaludku dráždí krk. Zdrojem může být také kouření, pobyt v zakouřených místech nebo práce, kde je nadměrné namáhání vašeho hlasu (jedná se mimo jiné o nemoci z povolání učitelů). V tomto případě jsou nejčastějšími příznaky faryngitidy nepříjemná chraplavost, kašel, škrábání a pocit sucha v krku.
pohárek medu

Jak s tím bojovat?

Při léčbě zánětu krčních tkání se bere v úvahu příčina problému. Pokud je základní příčinou virová infekce, používáme především symptomatickou léčbu. Pokud se zabýváme bakteriálním onemocněním, jsou nutná antibiotika.

Domácí způsoby

Med není jen součástí specializovaných léčiv, ale je také produktem, který většina z nás má v našich domovech. Je levný, snadno přístupný a zároveň má spoustu vhodných vlastností. Protizánětlivé, antivirové, antibakteriální, zklidňuje, regeneruje, hydratuje. Takže je to ideální prostředek k boji se zánětem nosohltanu.

Lněné semínko je vynikající zvlhčovač, který také obsahuje mnoho vitamínů a makroprvků. Je také extrémně bezpečný a můžou jej používat i těhotné ženy.