Umíte si v autě vyměnit autožárovku?

Víte, kam ve vašem vozidle patří žárovka h4? Pokud ano, pak jistě patříte k těm zodpovědným řidičům, kteří si umí nejen vybrat tu pravou autožárovku, ale také ji umí svépomocí vyměnit. Něco takového by mělo být samozřejmostí, nicméně ruku na srdce, mnoho řidičů spoléhá spíše na služby autoservisů, ať už jde o cokoli.

přední světlo černého auta

Autožárovky patří k povinné výbavě všech automobilů. A není se čemu divit, vždyť dobrá viditelnost je pro bezpečný pohyb na silnici naprosto zásadní. Takže když vám žárovka praskne, měli byste ji umět neprodleně svépomocí vyměnit. Rozhodně se nemůžete spoléhat na to, že za bílého dne vám ani s prasklou žárovkou nic nehrozí – počasí se může nečekaně změnit.

Kde všude se v autě nacházejí autožárovky?

Autožárovek je ve vozidle poměrně značné množství. Najdete je nejen v předních světlometech, ale také v zadních světlech, a samozřejmě na palubní desce. Správná orientace ve všech možných typech autožárovek proto vyžaduje určitou míru cviku.
noční jízda z pohledu řidiče

Jak důležité jsou přední světlomety?

Pokud jde o přední světla vašeho vozidla, tak to jsou ty styčné body, na které se při pohybu na silnici musíte spolehnout. Ony se starají o to, abyste za jízdy dobře viděli, co se děje před vámi. A také zajištují vaši dobrou viditelnost pro ostatní řidiče, kteří vás míjejí.

Do těchto světel patří buď autožárovky h7 anebo starší dvouvláknový typ žárovky h4. Na žárovky h4 narazíte spíše ve starších vozidlech, která nemají oddělené ovládání dálkových a tlumených světel.

Jak správně zvolit autožárovku?

Když víte, jakou konkrétní žárovku potřebujete, měli byste se soustředit na její správný výběr. Na trhu najdete jak kvalitní tradiční značky, na jejichž udané parametry se můžete spolehnout, tak i podezřele levné nekvalitní výrobky, které mnohdy ani nejsou schválené pro provoz na českých silnicích.

Každopádně byste měli vybírat podle jejich svítivosti a životnosti, kterou vám nabízejí.

5/5 - (1 vote)